Sakrament chrztu zazwyczaj wyprawiany jest do kilku miesięcy od narodzin dziecka, niezależnie więc od aktualnej pory roku. Na rodzicach wymusza to konieczność odpowiedniego dopasowania stroju dla malucha – powinien być odświętny, a jednocześnie praktyczny i dostosowany do warunków pogodowych. Zatem jak ubrać dziecko do chrztu latem?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest ubieranie dzieci „na cebulkę”, czyli założenie kilku warstw, od najchłodniejszych, np. bluzeczki czy koszuli z krótkim rękawem, po narzutki czy marynarki. Dobrym pomysłem jest też uzupełnienie chrzcielnego kompletu o czapkę do chrztu albo w wersji dziewczęcej opaski do chrztu.

Jak rozsądnie ubrać dziecko do chrztu latem i czy warto pamiętać o czapkach do chrztu?

Często już wczesnym latem temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie. Aby zapewnić odpowiedni komfort termiczny dzieci, warto ubierać je rozsądnie, dbając przede wszystkim o to, aby nie były przegrzane. Z kolei wnętrza kościołów w tym czasie są wychłodzone, dlatego konieczne jest pamiętanie o okryciach wierzchnich na czas przebywania w nich.

Najlepiej jest więc zadbać, aby dziecko miało na sobie kilkuczęściowy komplet, którego jednym z ważniejszych elementów powinna być biała czapka do chrztu. W wersji dla dziewczynek w tym miejscu często pojawia się delikatniejsza, nierzadko wykonana z koronki, opaska do chrztu.

Dla chłopców rodzice coraz chętniej przygotowują stroje upodabniające ich do osób dorosłych, czyli składające się z koszuli – np. z krótkim rękawem, spodni, marynarki i dodatków – krawata albo muszki, eleganckich bucików (tzw. niechodków). Zwieńczeniem całej stylizacji jest czapka do chrztu dla chłopca na lato oraz opaska do chrztu dla dziewczynki. Z kolei dziewczynki zazwyczaj ubiera się w sukienkę z krótszym rękawem i dodaje do tego blezerek, cienką kurtkę, marynarkę albo sweterek. Równie ważne są rajstopy, dopasowane grubością do aktualnej temperatury otoczenia.

W jednym i w drugim przypadku ubranka powinny być w białym kolorze, podobnie jak nakrycie głowy. Biała czapka do chrztu, świetnie komponująca się zresztą stroju, ma dzięki swojej barwie symbolizować niewinność i czystość dziecka przystępującego do sakramentu.

Jakie nakrycia głowy dla dziecka będą pasowały do kościoła, czyli nie tylko czapki do chrztu

Dla chłopców zwykle przewiduje się na tę uroczystość białe czapki do chrztu. Mogą przybierać różne formy i kroje, np. modnej, popularnej i wygodnej smerfetki albo bardziej elegancką formę czapki z daszkiem, albo zasłaniającą uszy i wiązaną pod szyją. Biała czapka do chrztu dla dziewczynki również będzie odpowiednia. W naszej ofercie dostępne są modele przypominające damskie, zdobione kwiatem i wiązane pod szyją kapelusze lub skromniejsze czapki do chrztu z wiązaniem na czubku głowy. W czasie letnich upałów dziewczynce zamiennie można założyć na głowę również białą opaskę do chrztu, która zasłoni oczy i czoło, chroniąc głowę przed wyziębieniem, a jednocześnie sprawi, że komplet będzie się doskonale i elegancko prezentował.

Wszystkie najciekawsze propozycje opasek i czapeczek do chrztu znajdziesz na naszej stronie. Zachęcamy do zajrzenia pod link: https://iltom.pl/kategoria/chrzest/.

O czym warto pamiętać, kompletując ubranie dla dziecka na chrzest w letnich miesiącach?

Przygotowując strój dla dziecka na chrzest, przede wszystkim trzeba pamiętać o jego komforcie oraz zdrowiu. Stąd rozsądnym wyjściem jest wybranie kilkuelementowego stroju oraz pasującej do niego białej czapki do chrztu albo opaski na głowę do chrztu. Najlepiej, aby ubrania były szyte z naturalnych tkanin, które przepuszczają powietrze. Dodatkowo dobrze byłoby zadbać, aby w składzie materiałowym czapki do chrztu znalazł się elastan, dzięki któremu czapka będzie wygodna, będzie się ładnie układać i dobrze przylegać do głowy dziecka.