O dzieci w pierwszych miesiącach życia trzeba dbać szczególnie troskliwie. Dotyczy to również wszystkich większych wydarzeń rodzinnych oraz kościelnych, wśród których zwykle najważniejszym jest chrzest. Niezależnie od pory roku warto do wybranej dla dziecka stylizacji dopasować nakrycie głowy. Jego zadaniem będzie ochrona przed chłodem – nawet latem – w zimnych murach kościołów, a podczas innych pór roku – zabezpieczać przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Aby jednak wszystko przebiegło pomyślnie, trzeba wiedzieć, jak dobrać rozmiar czapki dla dziecka, aby mogła spełniać swoje podstawowe zadanie, a do tego doskonale się prezentowała. Rozmiarówka czapek dla dzieci jest różna, tak jak u dorosłych, może się też różnić w zależności od producenta. Aby poznać prawidłowy rozmiar, należy zmierzyć dziecku obwód głowy, a następnie porównać wynik z tabelką konkretnego producenta.

Czy rozmiarówka czapek dla dzieci ma znaczenie?

Chociaż osobom niezaznajomionym w temacie może się wydawać, że czapeczki z daszkiem dla dzieci są po prostu małe, nawet w modzie dziecięcej obowiązuje konkretna, dopasowana do ich wieku, rozmiarówka. Czapki dla dzieci są oczywiście odpowiednio mniejsze od modeli przeznaczonych dla dorosłych, jednak ściąganie miary z jednych i drugich odbywa się analogicznie.

Samo dopasowanie rozmiaru czapki dla dziecka jest bardzo istotne, szczególnie zaś w chwili, kiedy dodatkowy element garderoby ma pełnić więcej funkcji niż tylko tę czysto estetyczną. Źle dopasowana pod względem wielkości czapka będzie albo uciskać, powodując ból i dyskomfort, albo będzie się zsuwać i odstawać, nie spełniając swojej podstawowej funkcji, czyli nie chroniąc przed chłodem. Dlatego przed zamówieniem warto sprawdzić wymiary czapek dla dzieci i odpowiednio je dopasować. Wybierając stylizację na chrzest dla swojego dziecka, trzeba mieć też na uwadze fakt, że zwykle zagraniczne rozmiarówki czapek dla dzieci, szczególnie azjatyckie, mogą być mocno zaniżone w stosunku do polskich wyrobów. Aby uniknąć wpadek i niepotrzebnego stresu, lepiej jest wybierać sprawdzone, polskie czapki dla dzieci o standaryzowanej rozmiarówce, które znacznie łatwiej i prościej dopasować do potrzeb dziecka.

Najprostszy sposób, jak zmierzyć rozmiar czapki dla dziecka

W każdym przypadku wymiary czapek dla dzieci mierzy się w ten sam sposób – analogicznie do tego, jak robi się to w przypadku młodzieży czy osób dorosłych. Chociaż producenci w większości zakładają konkretne, standaryzowane do produkcji i najczęściej podawane dane, warto upewnić się w swoim wyborze, dokonując samodzielnie prostego pomiaru.

Aby poznać rozmiar czapki dla dziecka, należy zmierzyć obwód głowy w najszerszym miejscu i następnie porównać wynik z podanymi przez producenta albo sklep w tabelce obwodami czapek dla dzieci. W ten sposób przekonasz się, czy wybrana przez Ciebie opcja faktycznie będzie najlepiej się sprawdzać i prezentować. Wymiary czapek zwykle odpowiadają obwodowi głowy w stosunku jeden do jednego.

Zazwyczaj przyjmuje się, że dziecko zaraz po urodzeniu (do jednego miesiąca) może mieć maksymalny obwód równy 36 cm, dwumiesięczne – już 38 cm. Dla dziecka w wieku od 2 do 4 miesięcy warto wybrać rozmiar czapki 40. Maluch do pół roku będzie nosił czapeczkę z daszkiem dla dzieci w rozmiarze 42, aby następnie przejść do rozmiaru 44 i nosić go aż do 10 miesiąca życia. Roczne dziecko ma zazwyczaj obwód głowy równy ok. 46-48 cm. Dwu-trzylatek z kolei nosi zwykle rozmiar 50 cm, trzy-, cztero- i pięciolatki już nawet rozmiar 52.

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na temat dobrego dopasowania rozmiaru czapki dla dziecka i najmodniejszych w tym sezonie modeli, zapraszamy do naszego sklepu.